Pazar , Şubat 1 2015
Neler Oluyor?
Anasayfa / AKTUALİTE / Manavgat’a Yeni Hayvan Barınağı

Manavgat’a Yeni Hayvan Barınağı

Manavgat’taki sokak hayvanlarına barınma ve bakım olanağı sağlayacak olan Manavgat Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Barındırma ve Bakım Merkezi, yapılan açılış töreni ile faaliyete geçti.

Geçen yıl Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in sözünü verdiği Hayvan Barınağı, yeni yılın ilk günlerinde faaliyete geçti. İçinde hizmet binası, bekçi binası, evcil hayvan kafesleri, kanatlı hayvan kafesleri, su kuşlarının bulunduğu 300 metrekarelik gölet, çocuk oyun alanları, otopark, yürüyüş yolları ve kuş yuvalarının yer aldığı, kentin ilk hayvan barınağı, 3 bin 600 metrekare alan üzerine inşa edildi.

Sokak hayvanlarına geçici barınma imkanı sunacak olan, Örnek Mahallesi’ndeki merkezin açılışı onuruna tören düzenlendi. Halkın büyük ilgi gösterdiği törene, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Manavgat’taki çeşitli okullardan bir çok öğrenci katıldı.

Başkan Sözen, açılış töreni için yaptığı konuşmada; “Bugün burada bulunan vatandaşlarımızın ilgisini görünce ne kadar doğru bir hizmete yatırım yaptığımızı bir kez daha anlıyorum. Belediyeler yerel idare olarak bulundukları belde ve bölgenin bütün ihtiyaçlarında imzaları olan, problemlerini gidermekle yükümlü olan kurum ve kuruluşlardır. Bizler görevlerimizi yaparken yaşayan tüm canlıların ihtiyaçlarını düşünmek durumundayız. Bu dünya sadece insanlara ait değil. Sevgimize her zaman sevgi ile karşılık veren ve menfaat gütmeyen hayvanlar bizler için birer nimettir. Geçmişte anılarını yazan seyyahlara göre bir toplumun medeniyetinin gelişmişliğini gösteren en önemli unsur, hayvanlara gösterdikleri muameledir. Çok bilinen bir yargı vardır; “Hayvana değer vermeyen, hayvanı sevmeyen insanı sevemez” diye. Bu mekanı oluştururken böylesi bir düşünceden yola çıktık.  Bu hizmetimizden dolayı bir takım eleştirilere maruz kaldık. Ancak biz yılmadık ve görevimizi yerine getirdik. Kaldı ki, bu hizmet belediyelerin yapmakta zorunlu oldukları bir yükümlülük. ‘5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre hayvan barınakları yapmak ve çalıştırmak işi belediyelere verilmiş bir görevdir. Bu görevi de düşünerek hizmetimizi gerçekleştirdik. Açılışını yaptığımız bu mekan, sadece Hayvan Rehabilitasyon Merkezi değil. Aynı zamanda kentte atıl olan bir yeri de değerlendirerek Manavgat’a kazandırdık. Şimdi Manavgat’ın caddelerinde ve sokaklarında bulunan sahipsiz, bakıma muhtaç, yaşlı ve hastalıklı sokak hayvanları görevlilerimiz tarafından yakalanarak barınağımızda korumaya alınıyor. Hayvanlara burada veteriner hekimimiz tarafından kısırlaştırma, tedavi, aşılama işlemleri yapılacak. 3-5 gün süreyle kontrol altında tutulup tedavileri tamamlanan hayvanlar tekrar alındıkları bölgedeki doğal ortama bırakılacaklar. Hasta, yaşlı ve güçten düşmüş sakat olan sokak hayvanlarımız ise barınağımızda sürekli tutulacak. Bu mekanın açılmasında görev alan başta veterinerimiz olmak üzere tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Manavgat’ımıza hayırlı uğurlu olsun.” diye seslendi.

Konuşma sonrasında açılış için hazırlanan kurdela kesildi ve barınak resmi olarak faaliyete geçti. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, daha sonra merkezdeki kafes ve barınakları vatandaşlarla birlikte gezerek incelemelerde bulundu.